"Internet dziś to super ekspres, który czeka na pasażerów
by zawieźć ich w nową erę, erę globalnej informacji.
Kto nie zdąży wsiąść do niego teraz, jutro może zostać
sam na peronie...."
o nas historia produkty gry planszowe wiedza dla prasy galerie linki kontakt

MMORPG - Massive Multiplayer Online Role Playing Game

MMORPG - Tym określeniem nazywamy całą rodzinę gier z gatunku rpg w których jednocześnie może grać wielu graczy z całego świata. Podstawowy podział MMORPG to gry fantasy które przedstawiają świat magi oraz science fiction i żadko spotykany mix obu wyzej wymienionych. Istnieje jeszcze podział MMORPG ze względu na sposób prowadzenia rozgrywki. Tak zwany MUD’y co oznacz Multi-User Dungeon charakteryzujący się faktem , iż jest to gra na ogół tekstowa, w której gracze prowadzą rozgrywkę dzięki przeglądarce internetowej oraz zwykłe MMORGP i CORPG, w których gracz tworzy awatar’a czyli postać którą rozwija poprzez zabijanie potworków, czyli Mobów, za które otrzymuje exp czyli doświadczenie, które pomaga mu levelować, oraz różnego rodzaju przedmioty i pieniądze. Różnice między tymi dwoma polegają na fakcie iż w czasie rozgrywki w CORPG widzą się jedynie w mieście, a już po jego opuszczeniu walczą samotnie bądź w stworzonej wcześniej drużynie czyli tak zwanym „party” w przeciwieństwie do zwykłych MMORPG w których w jednym czasie gracze mogą napotkać na siebie w każdym miejscu. W zależności od rodzaju MMORPG mamy różnego rodzaju skille czyli umiejętności oraz czary które wraz z połączeniem statystyk, które określają siłę, inteligencję, zręczność i inne, zamieniane są między innymi na siłę i szybkość ataku, skuteczność obrony naszej postaci. W światach MMORPG w istniejących miastach są tak zwani NPC czyli komputerowe postacie, dzięki którym możemy kupować i sprzedawać sprzęt, uczyć się skilli, otrzymywać questy czyli zadania, które umożliwiają przejście jakiegoś etapu bądź otrzymanie nagrody. Świat MMORPG’ów tworzony jest na serwerach do których gracze mogą się łączyć dzięki programom ściągniętym ze strony twórcy. Z powodu opłat związanych z grą , częstokroć bardzo wysokim, ludzie tworzą prywatne servery do których po odpowiednich zmianach w plikach naszej gry możemy się łączyć.

Światy MMORPG przeważnie osadzone są w klimacie fantasy bądź Sci-Fi. Rozgrywka odbywa się za pomocą kont założonych na specjalnych serwerach. Korzystanie z takiego serwisu jest przeważnie płatne.

Przykładowe gry MMORPG

WYDARZENIA

Arena Albionu - przygodowa gra karciana.

Kuźnia Gier wyprodukowała dla firmy PROGLOBAL przygodową grę karcianą...

Ponad pół miliona kont w 100% polskie grze internetowej

W polskiej grze internetowej Arena Albionu dostępnej pod....

Poznań Game Arena 2008

Relacja z PGA 2008 - Poznań Game Arena - Targi Multimediów i Rozrywki....o nas | historia | produkty | gry planszowe | wiedza | dla prasy | galerie | kontakt | linki

PROGLOBAL 2007-2010